Aday Öğrenciler

 

Kuruluş:

Marmara Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı, 30.05.2000 tarihinde, YÖK'ten alınan onay ile kurulmuş ve 2004 yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim öğretime başlamıştır.

Kazanılan Derece:

Programı başarıyla tamamlayan mezunlara İlk ve Acil Yardım alanında ön lisans diploması verilir ve Acil Yardım Teknikeri unvanı alırlar.

Kabul ve Kayıt Koşulları:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)  Temel Yeterlilik sınavı (TYT) ile öğrenci kabul edilir.

Önceki Öğrenmenin Tanınması Hakkında Kurallar:

Üniversitemizde öğrenim gören öğrenciler bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. Yüksekokul yönetim kurulu tarafından ders içeriğinin onaylanması ve süresi içinde başvurulması durumunda öğrenciler belirlenen derslerden muaf tutulabilecektir.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları:

Programda mevcut olan derslerin tümünün başarıyla tamamlamak ve 4 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde etmiş olmak.

Program Profili:

Programda amacımız; kaza, yangın gibi felaketler ve kalp krizi, solunum yetmezliği gibi diğer acil durumlarda gerekli ilk yardımı olay yerinde uygulayıp, hastayı iyi donanımlı bir ambulans ile bir sağlık kuruluşuna zamanında ve zarar vermeden ulaştırmayı sağlayacak, nitelikli sağlık girişimi uygulayabilecek, dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü, başkaları ile iyi iletişim kurabilen sağlık personeli yetiştirmektir.

Mezunların İstihdam Profilleri:

İlk ve Acil Yardım Programı'ndan mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; Sağlık sektöründe hizmet veren kamu ve özel kuruluşlarında, üniversitelerde, hastanelerin acil servis, kara, hava ve deniz ambulanslarında istihdam edilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş:

İlk ve Acil Yardım Programını başarı ile bitiren öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde üniversitelerin “Acil Yardım ve Afet Yönetimi” “Hemşirelik”, “Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme:

Bir eğitim-öğretim yılı içinde derslere devam eden öğrenciler için her yarıyılda, ara ve final sınavları, proje değerlendirme, laboratuvar teorik ve pratik sınavları yapılmaktadır. Öğrencilerin derslere %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Ölçme ve değerlendirmede bağıl sistem kullanılmaktadır.

Mezuniyet Koşulları:

Acil ve İlk Yardım Programı’nı başarıyla tamamlayan öğrencilerin, mezun olabilmeleri için 4 yarıyılda toplam 130 AKTS/ECTS kredisini tamamlaması gerekmektedir; teorik ve uygulama derslerinin genel ağırlıklı not ortalaması (GANO) en az 2,00 olmalıdır.

Olanaklar:

lk ve Acil Yardım programı ders planında yer alan dersler, bu derslerin altındaki modüllerin içeriğindeki eğitim-öğretim ve staj uygulamalarını kapsar.

İlk ve Acil Bakım Programı'nda 1 Dr. Öğr. Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi, 1 Sağlık Teknikeri görev yapmaktadır. Ayrıca program derslerinin yürütülmesinde diğer programlardan ve fakültelerden görevlendirilen öğretim elemanları görev yapmaktadırlar.

 

İlk ve Acil Yardım Uygulama Laboratuvarı 

İlk ve Acil Yardım Uygulamaları ve Kurslar 

 

I. Uluslararası Öğrenci Paramedik Rallisi 

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı, Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve Paramedik Derneği PARDER işbirliği ile 7 – 9 Mart 2019 düzenlenen I. Uluslararası Öğrenci Paramedik Rallisi 21 Üniversitenin katılımı ile gerçekleşmiştir. 8 Mart 2019’da düzenlenen I. Uluslararası Öğrenci Paramedik Rallisi’nde Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencilerinden Dilay Ceren Temelocak, Ebrar Sarıyalçın, Erkam Kılınç, Zeynel Şengül ve Samet Yangel yarışma Genel klasmanda üçüncü, Temel Yaşam Desteği etabında birinci, Olay Yeri Değerlendirme etabında üçüncü olmuşlardır. Öğrencilerimize tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

Çeşitli Sosyal ve Sanatsal Faaliyetler 

 

 

 


Bu sayfa Paramedic tarafından en son 23.03.2020 02:01:54 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM